5 razy kiedy ktoś zagrał Dylana lepiej niż Dylan

, , 6 komentarzy

Bob, jeżeli to czytasz to odbierz telefon. Nobla Ci dali.

Literackiego Nobla, za stworzenie nowych form ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni. Wielkim poetą Dylan jest. Muzykiem, w moim odczuciu, już tak nie do końca. Być może właśnie dlatego stał się jednym z najczęściej coverowanych muzyków w historii. Poniżej znajduje się lista utworów, które muzycznie, wyniosły świetne teksty Dylana na zupełnie inny poziom.


#5 Masters Of War

Masters Of War to jeden z najbardziej znanych protest songów Dylana. Sam autor stwierdził, że tekst jest odpowiedzią na pożegnalne orędzie prezydenta Eisenhowera. Dylan zaczerpnął charakterystyczną melodie z Nottamun Town, a dokładniej aranżu  tej tradycyjnej pieśni zaproponowanego przez folkową piosenkarkę Jean Ritchie, za co przyszło Dylanowi zapłacić 5000$. Utwór ten jest ciężki, masywny, przepełniony nienawiścią wobec establishmentu — a co najgorsze, wciąż aktualny.


#4 Blowing In The Wind

Kolejny protest song, który znajduje się na czternastym miejscu listy ‚500 Najlepszych Utworów Wszech czasów’ utworzonej przez magazyn The Rolling Stones. O czym jest utwór? Odpowiedź niesie ze sobą wiatr. Tak. Właśnie o tym.


#3 Like A Rolling Stone

Kogóż innego wykonanie Like a Rolling Stone mogłoby się tutaj znaleźć jeśli nie legendarnych już The Rolling Stones. Według biografa Dylana, Roberta Shertona, z pieśni wyrażającej podziw dla tych, którzy potrafią porzucić burżuazyjny styl życia, Like a Rolling Stone, staje się pełną współczucia opowieścią o utracie niewinności, szorstkości prezentowanych nam przez świat doświadczeń i złudzeniach odchodzących w niepamięć, odkrywających przy tym nadwyrężoną rzeczywistość.


#2 Girl From The North Country

Jedna z piękniejszych piosenek o miłości. Trudno chyba znaleźć tak prosty, a jednocześnie niezwykle ciepły i piękny tekst o tak wielkim uczuciu. Bezbłędna aranżacja zespołu Lions dodaje tu tylko magii. Chociaż w tym miejscu powinienem was chyba ostrzec. Były dni gdy słuchałem w kółko tylko tego utworu i mimo to jeszcze mi się nie znudził.


#1 All Along The Watchtower

Według jednej z interpretacji żartowniś występujący w tekście tego utworu to sam Jezus zawieszony na krzyżu i przemawiający do złoczyńcy, który zawisł obok niego. Chyba najlepszy cover na tej liście i jeden z najlepszy utworów, które kiedykolwiek zostały nagrane. Tekst Dylana i gitara Hendrixa, coś czego nie da się zapomnieć.


## Knocking On The Heavens Door

Poza listą znalazł się najczęściej coverowany utwór, nie tylko jeżeli chodzi o bogatą dyskografię Dylana, ale ogólnie historie muzyki. Knocking On The Heavens Door, to utwór, który powstał jako fragment ścieżki dźwiękowej do filmu Pat Garrett & Billy the Kid. Utwór ten znalazł się poza listą z prostego powodu. Jest niesłychanie często coverowany, a niektóre wykonania stały się popularne do tego stopnia, że gdy na przykład Guns n’ Roses  nagrało swoją wersje to fani Dylana zaczęli pytać go, czemu odgrywa na swoich koncertach jakiś tam kawałek, nic nieznaczącego zespołu hard rockowego. Dlatego też zdecydowałem aby umieścić ten utwór poza listą i wstawić tutaj scene z myślą o której został on skomponowany.

 

6 komentarzy

Leave a Reply