Music Week #3 — Czy Spotify upadnie?

, , 5 komentarzy

Co tygodniowa garść muzycznych newsów i ciekawych premier. Zastanowimy się nad tym czy Spotify ma racje bytu w 2017, pożegnamy rok 2016 w takim stylu na jaki sobie zasłużył  i odkryjemy świetny zespół post-punkowy prosto z mroźnej Norwegii. Zapraszam!

Newsy:

Czy Spotify upadnie?


Tutaj pisałem o tym, że vinyle stają się coraz popularniejszym nośnikiem muzyki, a przed świętami sprzedano ich więcej niż cyfrowych wersji albumów muzycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz ważniejszym źródłem utrzymania wytwórni muzycznych stają się serwisy streamingowe. W 2016 najpopularniejszy tego typu serwis czyli Spotify doczekało się wzrostu konkurencji. Amazon i SoundCloud uruchomiło własne serwisy. Apple odświeżyło swoje Apple Music.

Co ciekawe wspomniana wcześniej sprzedaż vinyli, generuje większy dochód dla wytwórni, niż serwisy streamingowe, których dochody oparte są o reklamy (YouTube, darmowe konto Spotify), dlatego też większe zainteresowanie wytwórni przyciąga model subskrypcyjny tego typu serwisów.

Według fastcompany.com rok 2017 przyniesie jeszcze większy wzrost zainteresowania serwisami streamingowymi i wzrost liczby tych, którzy zechcą płacić określoną, miesięczną stawkę za dostęp do ulubionej muzyki gdziekolwiek tylko zechcą. Niektórzy twierdzą nawet, że opłata za serwisy streamingowe, stanie się czymś zupełnie naturalnym i wpiszę się na stałe do miesięcznego zestawienia budżetowego każdej rodziny — tak jak rachunki za wodę, gaz, internet, czy dostęp do kablówki. Mimo tego, biznes streamingowy wcale nie jest aż tak lukratywny dla firm oferujących tego typu usługi jak mogłoby to się wydawać — do tej pory żadnej firmie działającej na tym polu nie udało się osiągnąć zadowalających wyników finansowych. W momencie gdy duzi gracze tacy jak Apple czy Amazon, mogą pozwolić sobie na generowanie strat płynących z tego typu działalności, sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej dla  mniej popularnych serwisów takich jak Tidal, SoundCloud, Deezer czy Napster. To właśnie o przejęciu przez inne firmy serwisów SoundCloud i Tidal spekulowało się w roku 2016. Głównym graczem na rynku ma stać się Amazon. Bogata baza użytkowników, niższe ceny abonamentu gdy korzystamy z innych oferowanych przez firmę produktów i możliwość zainwestowania ogromnych pieniędzy bez obaw o potencjalne straty — wszystko to działa na korzyść Amazona. Wszystko wskazuje też na to, że Spotify, będzie miało się całkiem nieźle w nadchodzącym roku.

Możesz przeczytać więcej na ten temat tutaj:

https://www.fastcompany.com/3066532/tech-forecast/7-ways-streaming-music-will-change-in-2017-after-another-crazy-year


2016 dopadł też Mariah Carey

2016 był ciężkim rokiem dla muzycznej części naszego świata. Odeszło wielu znanych muzyków i osobistości powiązanych z ogólnie pojętą branżą rozrywkową. Złośliwi żartują, że występ Mariah Carey na organizowanym przez amerykańską stację ABC koncercie „New Year’s Rockin’ Eve”, był dokładnie takim pożegnaniem na jakie zasłużył sobie ubiegły rok. Do fatalnego występu Carey nie przyznało się ISIS, twierdząc, że czegoś tak strasznego nie wymyśliliby nawet oni. Okazuje się, że występ nie został też sabotowany przez samego organizatora imprezy. Jak twierdzi sama zainteresowana. Gówno się zdarza. Tak po prostu.

Shit happens ? Have a happy and healthy new year everybody!? Here’s to making more headlines in 2017 ?

Film zamieszczony przez użytkownika Mariah Carey (@mariahcarey)


Ed Sheeran pojawia się i znika…

…i po ponad roku nieobecności w serwisach społecznościowych przerywa milczenie. Dwa tygodnie temu na jego profilu w serwisie Instagram zawitał…niebieski kwadrat.

Enigmatyczna wiadomość wzbudziła fale spekulacji i domysłów, którą zatrzymał sam Sheeran publikując krótki filmik, który jednoznacznie potwierdza to na co czekali wszyscy jego fani. W najbliższy piątek, możemy spodziewać się nowej muzyki, autorstwa tego sympatycznego rudzielca.

 

Hello 2017…

Film zamieszczony przez użytkownika @teddysphotos


Ciekawe premiery ubiegłego tygodnia:

Brian EnoReflection

Ukazało się najnowsze dzieło pioniera i twórcy terminu Ambient. Płyta, a w zasadzie jeden 54 minutowy utwór Briana Eno, który nosi tytuł Reflections. Bardzo odprężający, spokojny numer, legendy gatunku. Jako ciekawostkę dodam, że to Brian Eno, jest autorem dźwięku startowego Windows 95 — The Microsoft Sound


 

The DogsDeath By Drowning

A teraz budzimy się, obieramy kurs na mroźną Skandynawie i odkrywamy wspólnie norweski zespół The DogsDeath By Drowning to ich piąty album, który łączy post-punkową energie z garażowym power-popem i momentami przypominającym Nicka Cave’a wokalem. Kawał dobrej, energicznej muzyki z północy.

 

5 komentarzy

 1. Stacja Książka

  02/01/2017 21:05

  Spotify nigdy nie upadnie, zawsze ludzie będą chcieli mieć dostęp do bezpłatnej muzyki, ale jeśli chodzi o winyle to rzeczywiście widać wzrost w sprzedaży, widzę nawet wzrost zainteresowania nimi wśród znajomych, co bardzo cieszy 🙂

  Odpowiedz
 2. Dominika

  03/01/2017 20:06

  Weź nie strasz takim tytułem 😉 Choć jestem zbieraczką wszelkich nośników muzyki, to Spotify na co dzień jest po prostu bardzo wygodny. No i dużo tańszy niż standardowa płyta, o winylu nie wspominając 😉

  Odpowiedz

Leave a Reply