Lucas Seman — Brazylijczyk, który śpiewa po Polsku

, , 15 komentarzy

Jest młodym Brazylijczykiem, którego świat kręci się wokół muzyki i języków obcych — postanowił nawet nauczyć się  i śpiewać w najtrudniejszym języku świata! Zapraszam na wywiad z Lucasem Seman!

Amuzyczny: Opowiedz trochę o sobie, ile masz lat, skąd pochodzisz, co robisz w wolnych chwilach, uczysz się, pracujesz?

Lucas: Dobrze, mam 23 lata, jestem z Kurytybie, Brazil (po portugalsku, piszemy “Curitiba”). Bardzo interesuje się muzyką, kinem i językami! Jestem piosenkarzem, ale naprawdę studiuje język angielski i jestem nauczycielem. Uczę angielskiego od 2012.

A: Skąd decyzja o nauce języka polskiego?

L: Był 2014, i chciałem uczyć się nowa języka. Decydowałem uczyć polskiego, bo myślałem, że nie był za trudny (jak japońskiego), ale egzotyczny jeszcze.

A: Jak długo uczysz się języka i w jaki sposób? Korzystasz z pomocy nauczyciela, czy jesteś samoukiem?

L: Uczę się polskiego od marca/2015, i mam klasy z nauczycielką. Ona jest Brazylijką, ale ma polska rodzina – jej miasto, Cruz Machado, ma dużo Polaków. Mam klasy jeden raz w tygodniu, i uczymy się w czteroosobowej grupie. Od czasu do czasu, rozmawiam z przyjacielem z Polski na Skype.

A: Co sprawia Ci najwięcej trudności podczas nauki języka polskiego?

Apatia jest chorobą! photo by: Dani Durães

L: Myślę, że te przypadki!! O Boże…. Znam angielski, hiszpański i portugalski (oczywiście…), ale polski ma przypadki, i one są za trudne.

A: Masz jakieś swoje ulubione polskie słowo?

L: Skrzypcach. Nie wiem jak na nich grać ale lubię to słowo, bo jest bardzo, bardzo egzotyczne i ładne dla mnie.

A: Czy byłeś kiedyś w Polsce? Co najbardziej podoba Ci się w polskiej kulturze?

L: Nigdy nie, ale mam nadzieje, ze poznam twój kraj. Ja interesuje się językami w ogóle i kulturą słowiańską, więc, polski jest bardzo zabawnym hobby!

A: Śpiewasz po polsku i wychodzi Ci to świetnie. Kim są Twoi ulubieni polscy wykonawcy? Masz jakieś swoje ulubione polskie zespoły? Pamiętasz pierwszy utwór po Polsku, który usłyszałeś i pierwszy który wykonałeś?

L: Dziękuję za komentarz. Dobrze, jeszcze nie słucham dużo polskiej muzyki, ale mogę powiedzieć, że T.Love jest moim ulubionym zespołem. Bardzo lubię heavy metal, ale nie mogłem znaleźć zespołu który śpiewa po polsku. Chciałbym porady! 🙂


A:
Co Brazylijczycy sądzą o Polakach? Jesteśmy lubianym narodem, czy może zbyt odległym by mieć o nas jakiekolwiek zdanie?

L: Myślę, ze jesteśmy zbyt odlegli… Prawdopodobnie, myślimy, że pijecie wódkę i jesteście bardzo podobni do Rosjan. To wszystko. Haha!

A: W ostatnim swoim polskim coverze mówisz, że chcesz skupić się na tworzeniu własnych piosenek, czy planujesz wydać w najbliższym czasie swój własny materiał?

Bardzo lubię heavy metal, ale nie mogłem znaleźć zespołu, który śpiewa po polsku. Chciałbym porady! | photo by: Dani Durães

L: Już mam EP po portugalsku – “Criando Pontes”, to “tworzenia mostów”. Chce skupić się na jego promocję w Kurytybie. Jest 8 piosenek, trochę pop, trochę rock… Możesz szukać to w Youtube albo Facebook/Itunes/Spotify.

A: Myślisz o występach w Polsce? Czy gdybyś wydawał swoją płytę, promowałbyś ją w Polsce i czy znalazłby się na niej jakiś bonus track w naszym języku?

L: Nigdy nie myślałem to… Niestety, muzyka jest tylko hobby dla mnie. Mam nadzieje, ze to zmienić sytuacji w przyszłości. A bonus track w waszym języku… Lubie to!!! Ale chciałbym skomponować piosenkę, a nie po prostu zrobić cover.

A: Ostatni Twój cover T.Love – Jest super, jeżeli chodzi o jego warstwę liryczną, ma dość aktualny wydźwięk, jeżeli spojrzymy na ostatnie wydarzenia w Polsce. To, że zdecydowałeś się nagrać i opublikować właśnie ten utwór to czysty przypadek, czy może jakaś forma komentarza do ostatnich wydarzeń, takich jak np. Czarny Protest?

L: Szczerze mówiąc, nie wiem jak jest sytuacja z Polski. Nie bardzo interesuje się polityką. Ale, lubię jej tekst, bo myślę, że ludzie nigdy nie powinny być zbyt komfortowo z ich rządy. Apatia jest chorobą!

To już całość naszego wywiadu. Jeżeli masz jakieś pytania do Lucasa, albo chcesz podrzucić mu jakiś fajny polski zespół Heavy Meatalowy to zapraszam do komentowania!

 


Wywiad został w całości przeprowadzony w języku polskim, wypowiedzi Lucasa zostały przeze mnie nieco poprawione tak by odbiór tekstu był przyjemniejszy — należy mu się ogromny szacunek za to jak dobrze opanował nasz język! Wszystkie zdjęcia jak i cały wywiad zostały udostępnione za zgodą Lucasa, zdjęcia zostały wykonane przez Dani Durães.

 

15 komentarzy

 1. Zielona Małpa

  22/01/2017 12:15

  Wczoraj trafiłam na film Gonciarza, w którym przeprowadza wywiad z Japończykiem mówiącym po polsku, a dzisiaj ten wpis:) Fajny zbieg okoliczności.
  Analizując języki, stwierdzam, że przypadki rzeczywiście są mordęgą, ale nasz język jest najpiękniejszy na świecie 🙂

  Odpowiedz
 2. Ola

  22/01/2017 12:27

  Podziwiam wszystkich, którzy uczą się polskiego. A Lucas wydaje się mega inteligentnym i super gościem. Życzę mu jak najlepiej 🙂

  Odpowiedz
 3. Karolina Jedrzejczak

  22/01/2017 13:00

  Swietne klimaty 🙂 Podziwiam obcokrajowców uczących się Polskiego 🙂

  Odpowiedz
 4. Nah

  25/01/2017 16:36

  Szacun! 😀 metalu co prawda nie słucham, ale zespół Materia obił mi się o uszy 😀 Koniecznie musi posłuchać Comy, bo to najwyższa klasa tego gatunku w Polsce 😉 Riverside też jest jednym z najlepszych polskich zespołów (progresywa), ale nagrywa piosenki w języku angielskim 😛 Poza metalem wykonawcy typu Hey i Nosowska solo, Republika i Obywatel G.C., Abraxas, Organek, Rojek, Lao Che, Strachy na Lachy, Besides, Tides from Nebula, Budka Suflera, Daniel Bloom, Voo Voo i Waglewski solo, Fisz Emade, Perfect, Smolik, Kobranocka, Raz Dwa Trzy, The Dumplings, siostry Przybysz, Brodka i wiele innych – powód do dumy! Polecam serdecznie! 😀
  A wizytę w Polsce warto urozmaicić wpadając na Rocket Festival, Męskie Granie lub Open’era 😉

  Odpowiedz
 5. Klaudyna

  26/01/2017 11:15

  Ja też uwielbiam T.Love, zespół mający korzenie w moim mieście 🙂
  Jak na kogoś, kto nigdy u nas nie był, świetnie radzi sobie z językiem polskim. Podziwiam, bo nauka naszego języka jest naprawdę kosmicznie trudna.

  Odpowiedz

Leave a Reply